Čím kŕmiť suchozemské korytnačky

Viera Mikulová 6

Suchozemské korytnačky sú takmer úplne bylinožravé.

Základnou zložkou ich potravy je od skorej jari do neskorej jesene čínska kapusta, akonáhle narastie tráva a byliny – stačí im ručne natrhať trávu a pripraviť zmes bylín kde väčšinu tvorí púpava aj s kvetmi, skorocel, ďatelina, bodliaky, žihľava a podobne táto zmes s púpavovým základom by mala tvoriť 95% kŕmnej dávky.

Zbytok by mala byť strava doplnková podľa ročného obdobia a toho čo sa v našim podmienkach urodí a dozreje, či zakvitne – rôzne kvety rastlín a stromov.

  • Z jari sú milou pochúťkou napríklad taký agát, je pre ne veľkou lahôdkou.
  • V lete využijeme jahody či šupky z melónu.
  • Na jeseň kúsok jabĺčka, list vínnej révy, list kapusty.

Často sa dočítame, že korytnačkám sa odporúčajú dávať v potrave rôzne bielkoviny, pozor toto v prípade mláďat je spúšťačom mnohých chorôb preto skúsení chovatelia dávať bielkoviny výlučne len dospelým jedincom a to iba raz, dva krát týždenne maximálne.

V zime, ak korytnačku nezimujeme, by mal byť základ kŕmnej dávky čínska kapusta a ako doplnok stravy trošku mrkvy, list kapusty alebo kúsok tekvice, rovnako dôležité sú aj drvené vaječné škrupinky. Hoci sa predávajú granule pre korytnačky na mnohých stránkach skúsení chovatelia dávajú tak 4 granule týždenne a vôbec ich nepoužívajú ako základ stravy. 

Nezimujúcej korytnačke však počas tohto obdobia dopĺňame vitamín D3 (vďaka nemu v tele korytnačky dochádza k spracovaniu vápnika a nie je možné ho ničím nahradiť).Doplnenie tohto vitamínu môžeme zabezpečiť aspoň čiastočne kvalitným svetlom s UV žiarením.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (11 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...
Author image

Eva Pavlíková

Do tejto stránky som sa prerodila. Postupne - pôrodmi mojich štyroch detí. A tak sa na svet pozerám očami rodiča. Čo na mysli, to na klávesnici.

články autora...

Komentáre k článku

Pridaj komentár