Ako si vybrať tú pravú? Pokiaľ si hľadáte domáceho miláčika na celý život. Korytnačka môže byť pre vás ten pravý štvornohý kamarát, ktorý bude s vami v dobrom aj v zlom. Legendy o korytnačej dlhovekosti sa zakladajú na pravde.
Foto: Pixabay Priemerne sa dožívajú asi 50 rokov. Ak si teda chcete korytnačku zaobstarať ako domáceho miláčika, rátajte s tým, že môže byť vašim celoživotným partnerom. Je treba im venovať pozornosť a dostatočne sa o ne starať.
Ak máte pocit, že korytnačky sa nemôžu pýšiť vysokou inteligenciou, ste na omyle. Sú múdrejšie ako sa môže zdať na prvý pohľad. Korytnačky reagujú na zvuky, farby, miesto a čas kŕmenia. Suchozemská alebo vodná! Premýšľate, ktorá korytnačka by bola pre vás vhodnejšia a aké majú špecifiká? Tu sa o oboch druhoch dozviete viac.
Vodné korytnačky Medzi najčastejšie chované druhy patria Korytnačky písmenkové ozdobné. Sú rožšírené najmä v strednej a východnej Amerike a Mexiku. Hlava a krk Korytnačky ozdobnej sú hnedé so žltými a čiernohnedými pásmi. Typická je pre ne červená škvrna za oboma očami. Samice sú väčšie ako samce, majú kratší a tenší chvost. V prírode žijú v hlbších jazerách a riekach, živia sa vodným hmyzom, rybami, obojživelníkmi, vodnými slimákmi a vodnými rastlinami.
Foto: Pixabay V zajatí sa tento živočích kŕmi hovädzím srdcom, rybami, larvami komárov a dafniami. Obľubujú aj varené vajcia, ktoré zjedia a so škrupinou. Niektoré z nich si pochutia aj na šaláte, hruškách a slivkách. Mláďatká do 3 rokov života by sa mali kŕmiť denne, dospelé jedince stačí kŕmiť trikrát do týždňa.
Vodné korytnačky ako je známe už z ich mena potrebujú pre svoj život vodu. Chovajú sa v akváriu, v ktorom má väčšiu časť plochy tvoriť voda a menšiu časť púšť. Teplota vody by mala byť asi 20 – 25°C. Vodu v akváriu vymieňame každý deň. Mláďatá potrebujú teplejšiu, t.j. asi 28°C. Začiatkom jesene korytnačky prijímajú stále menej potravy. Ak neprijimajú potravu niekoľko dní, znamená to, že ich môžeme prestať kŕmiť a pripraviť sa na fázu zazimovania korytnačiek. Zvyčajne prichádza koncom októbra. Optimálna teplota na ich prezimovanie je od 4 do 7°C.
Suchozemské korytnačky Aj suchozemské korytnačky potrebujú terárium. Nie je vhodné chovať ich voľne v byte, pretože by mohli nachladnúť. Väčšina bytov má chladnejšiu podlahu, vzduch býva suchý a môže dôjsť k prievanu. Taktiež sa neodporúča chovať ich na balkóne. V období od konca mája do konca augusta je dobré zabezpečiť im letný výbeh, aby mala korytnačka dostatok pohybu a priameho slnečného žiarenia.
Foto: Pixabay Suchozemské korytnačky kŕmime denne, a to v dobe, keď je korytnačka aktívna. Zvyčajne teda ráno. Niektoré jedince však bývajú aktívne večer.
Suchozemské korytnačky obľubujú púpavu, cviklu, mrkvu, jablká, hrušky, marhule, ríbezle, no nepohrdnú ani ďalším ovocím a zeleninou. Mäsitú potravu môžeme uvariť alebo ju podávame surovú. Vhodné sú kúsky nakrájaného hovädzieho mäsa, srdce, pečeň. Je dobré vyhýbať sa pri jej kŕmení mastnému mäsu. Suchozemské korytnačky si pochutia aj na zemine, kamienkoch či piesku. Nemusíme sa báť, že by im tento druh potravy škodil. Práve naopak, podporuje ich trávenie. Aj suchozemské korytnačky zazimovávajú. Zazimúvame ich tak, že ich uložíme v drevených debničkách do pivnice. Vyhýbame sa však príliš vlhkému prostrediu. Dno pokryjeme menšou vrstvou piesku, na ktorú utlačíme vrstvu suchého lístia. Na jar po prebudení je vhodné korytnačku vykúpať vo vlažnej vode a podať jej veľa zeleniny, aby zahnala hlad a nabrala dostatok vitamínov.
Foto: Pixabay Už ste si vybrali, ktorý druh korytnačky sa stane vašim domácim miláčikom a členom vašej rodiny na dlhé roky? Nezabúdajte, že aj toto krásne a výnimočné zvieratko si zaslúži vašu lásku.
Loading...
Nech už chováte akékoľvek zvieratko, skor ako si ho zaobstaráte, musíte si naštudovať, ako sa oň starať, inak sa veĺmi rýchlo može stať, že zvieratko budete týrať
Vodnú som nikdy nermala, dvakrát som mala suchozemskú ale dlho nežili, bojím sa kúpiť ďalšiu aby mi znova nezomrela
My máme dve vodné, len som sa bála ich fázy zazimovania ale nechali sme si poradiť v ZOODOMe a aj zimovanie už zvládame
naši drobci stále túžili po korytnačke, tak sme premýšľali, či vodnú alebo suchozemskú. Nakoniec sme kúpili suchozemskú, deti majú v izbe veľké terárko a v lete ju chodievajú “venčiť” do záhrady. Majú ju radi a naozaj sa o ňu poctivo starajú