Vodná korytnačka v zime

Andrej Jakubík 0

Vodný obojživelník, ktorého máme doma v akváriu je ako stvorený pre tropické krajiny, ktoré nazýva svojím domovom.

Čo ale napríklad taká korytnačka vyžaduje v zime? Nie je to nič náročné a dá sa jej vyhovieť. Ten, kto ale nepozná jej nároky, jej môže veľmi významne ublížiť. 

foto: Andrej Jakubík

Na úvod si musíme povedať, že zima je obdobie, kedy má napríklad taká korytnačka písmenková (G.S. elegans) obdobie rozmnožovania. Tento čas teda doma v štáte Kalifornia kladie vajcia a prebieha tu rozmnožovanie. Toto je hlavný dôvod, prečo sa u nás tento druh voľne nerozmnožuje aj napriek tomu, že ho máme v našich voľných vodách ako následok nerozvážneho zavlečenia. 

Zima životu nepraje

Zima životu nepraje a korytnačke z tropickej oblasti už teda vôbec nie. Preto sa predovšetkým pri mladých jedincoch stretávame s problémami, ktoré zapríčiňuje nedostatok vitamínov.

Sprievodným javom týchto problémov je mäknutie panciera, teda jeho hornej (karapax) aj spodnej časti (plastrón). Je to zapríčinené nedostatkom vápnika v tele korytnačky. Okrem toho sa často stretávame aj s opuchom v okolí očí.

Korytnačky sú akoby apatické. Sú na súši a vystavujú sa umelému svetlu. Nereagujú na vonkajšie podnety. Nelovia potravu a chradnú. Ich telesná kostra je čím ďalej tým mäkšia a nakoniec sa dostaví nevyhnutná smrť. Takto postihnuté korytnačky pozorujeme aj v obchodoch so zvieratami, kde je toto ochorenie v zimných mesiacoch pomerne bežné. 

Studená voda je im studená

Čo za tým stojí? Je to súhra mnohých veci, ktoré nakoniec vyústia do tohto chorobného stavu. Ako prvé je to studená voda. Ideálna teplota pre mladú korytnačku je okolo 26oC.

Ak je dlhodobá teplota nižšia a ak je korytnačka vystavená prievanu. Tak sa dostavuje stav, ktorý sme opísali v predchádzajúcich riadkoch. Ako hlavná vnímavá skupina sú samozrejme mladé jedince do dvoch rokov života. Potom je už korytnačka voči týmto živlom imúnnejšia a dokáže sa prispôsobiť. Dokonca jej potom nevadí ani zimovanie vo vonkajších podmienkach, teda pri teplote okolo 4oC. 

Vitamíny pre korytnačky

Zvýšením teploty vody si ale nepomôžeme a chorobný stav pretrváva. Tu musí nastúpiť komplexnejšia terapia. V prvom rade je potrebné korytnačku začať dopovať vitamínmi. A to predovšetkým vitamínom D3. Na to slúžia kvapky, ktoré nájdete v každom dobrom obchode. Kvapkáme na potravu, alebo ak ju korytnačka odmieta, tak priamo na jej pancier.

Okrem toho je potrebné začať podávať živú potravu, ktorá podporuje imunitný systém.

Osvetlenie

A v neposlednom rade je tu osvetlenie. Dôležité je teplé svetlo a to hlavne imitácia slnečného žiarenia, ktoré si korytnačky dopriavajú iba v lete. Toto slnenie nám zabezpečí príjem vitamínu D3, ktorý následne podporuje vstrebávanie vápnika do tela. 

Ako prevenciu môžeme použiť aj slnečné svetlo a to v lete, kedy vystavujeme korytnačky slnečnému žiareniu z ktorého získajú vitamíny. Ich nevýhodou však je, že sa neukladajú do zásoby. A preto je potrebné ich stále dopĺňať.

foto: Andrej Jakubík

Prečo sú korytnačky tak často choré?

Je to predovšetkým preto, že ľudia nevedia ako sa o vodné korytnačky starať. Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Jej tempo rastu je totiž pomerne rýchle a preto ich mnoho skončí vypustených v našich jazerách. Rovnako zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo. Rovnako ako by ste mali zabudnúť na krmivá a chémiu, ktorá je určená pre ryby.   

Po týchto krokoch by sa mal stav vrátiť do normálu, ale nie je vylúčené že sa objavia nejaké komplikácie. S tými navštívime buď veterinárneho lekára, alebo si ich v dnešnom modernom svete vyhľadáme na internete.

A čo dodať ku koncu? Veľa šťastia s Vašimi pancierovými kamarátmi aj počas zimných mesiacov. O tom ako sa o nich správne starať sa dozviete na našich zverských stránkach. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (14 hlasov, priemerne: 4,10 z 5)
Loading...

Pridaj komentár