Zimovanie korytnačiek v podstate znamená uloženie korytnačky na zimný spánok, tzv. hibernáciu.
Nie všetky korytnačky zimujú, týka sa to tých druhov, ktoré pochádzajú z európy, Stredomoria. Africké korytnačky nie sú na nízke teploty zvyknuté a ich organizmus je tomu prispôsobený.
Zimovanie je vlastne spôsob studenokrvného organizmu korytnačky ako prekonať nepriaznivé obdobie v roku typické nedostatkom potravy, nízkymi teplotami a podobne.
Čo sa s korytnačkou počas hibernácie deje? Znižuje sa tepová a dychová frekvencia ich organizmu. Môžu sa dostať až na úroveň tepu 3 úderov za minútu a k jednej krátkej sérii nádychov za 50 minút.
Korytnačky počas zimného spánku neprijímajú potravu ani vodu všetko získavajú z tukových zásob. Celý proces hibernácie môže trvať od niekoľko týždňov až do niekoľko mesiacov.
Zimovať však môžu iba korytnačky zdravé a silné, nikdy nesmieme zimovať korytnačku oslabenú lebo je veľká pravdepodobnosť, že zimovanie neprežije.
Príprava na zimovanie Korytnačky žijúce vonku sa na zimovanie prirodzene pripravia sami. Netreba ich samozrejme kúpať aby sme ich organizmus namiesto utlmovania neaktivovali. Potrebujú ešte stále výživnú čerstvú potravu. Treba však dohliadnuť na prípravu búdy – vystlať vrstvou nakyprenej zeminy s pieskom a obloženej slamou, keď prídu prvé prízemné mrazy treba korytnačku preniesť do zimovišťa (klasicky ju vyhrabať očistiť, odvážiť a dať do bedničky s vrstvou vlhkého piesku),
U dospelých jedincov to nie je problém, skôr mláďatá vyžadujú väčšiu obozretnosť. V Každom prípade v teráriu chovanú korytnačku stiahneme v októbri na 10 – 14 dní do bedničky vystlanej vlhkými drevenými pilinami a dáme ju do priestoru kde je šero a teplota nie viac ako 20°C.
Korytnačka sa tam postupne vyprázdni a vlhkosť z pilín jej dodá potrebné tekutiny. Samozrejme korytnačku už nekŕmime.
Po tomto období ju prenesieme do priestorov s vlhkosťou až 90-98% a konštantnými teplotami 2 – 6°C, priestory nesmú byť plesnivé ani zatuchlé. Pozor na hlodavcov, bedničku s korytnačkou treba mať chránenú či už sieťkou alebo pletivom proti hlodavcom. Korytnačka pre zimovanie potrebuje substrát alebo zeminu, do ktorej sa môže zahrabať a udržovať dostatočnú vlhkosť. Najlepšie sa chovateľom osvedčila 5cm vrstva vlhkého piesku alebo pilín a samozrejme prikrytia korytnačky skrčeným novinovým papierom proti svetlu. Korytnačky sa počas hibernácie hýbu, preto nie je vhodné používať handry, do ktorých sa môžu nevhodne zamotať.
Zimovanie v chladničke? Ak vás napadol spôsob zimovania v chladničke, áno dá sa. Chladnička spĺňa základné predpoklady na zimovanie, musí byť však vyhradená iba pre korytnačku, nesmú tam byť potraviny, musí sa zabezpečiť vzdušnú vlhkosť, vetrať a celkovo treba byť mimoriadne obozretný v prípade výpadku prúdu a stúpaniu teploty . Pri teplote nad 10°C sa korytnačka budí, čo je nie je vhodné pre obdobie hibernácie.
Korytnačky počas zimovania musíme kontrolovať a to raz za 2 týždne. Kontrola znamená dotknúť sa jednej z končatín korytnačky a pokiaľ s ňou pohne je v poriadku. Korytnačku počas zimovania treba aj vážiť, stačí raz za mesiac. Pri strate hmotnosti 10% počas celej doby hibernácie je všetko v poriadku, avšak 20% strata je pre ne smrteľná.
Dĺžka hibernácie sa odvíja nie len od druhu či poddruhu, zdravia, ale i veku korytnačky. Chovatelia uvádzajú vhodnosť zimovania korytnačiek do 2 rokov zhruba 2 mesiace, 3 ročné jedinca cca 3 mesiace a staršie dospelé jedince okolo 4 mesiacov. No veľmi často sa stretávame s názorom korytnačky do 1 roka nezimovať . To isté platí aj pre slabšie jedince, stačí im totiž doba kľudu , ktorá pozostáva z vypnutia lampy, nekŕmenia. Rovnako, akonáhle zistíme, že korytnačka v priebehu hibernácie stráca hmotnosť, zimovanie prerušíme.
Odzimovanie Ani návrat do pôvodných podmienok nesmie byť podcenený a urýchlený. Korytnačky odzimujeme (dospelé jedince) v marci alebo apríli tak, že ich vrátime do vonkajších domčekov vo výbehoch s množstvom slamy alebo lístia a necháme aby sa samé vyhrabali a postupne (nikdy nie hneď) začali ohrievať na slniečku. Samozrejme treba v tomto období korytnačku dobre sledovať. Na tento úkon treba zvoliť škaredé, chladné počasie s výhľadom na niekoľko dní až týždeň. Pokiaľ korytnačky vyhľadávajú slnečné miesta po odzimovaní treba si overiť či majú rovnako teplý aj spodok panciera čiže plastronu, vtedy je všetko v poriadku. Inak je treba vrátiť korytnačku späť do domčeka do chladu.
Mláďatá odzimovávame tak, že ich presunieme do priestorov s teplotou 15 – 20°C a necháme ich tam aspoň deň maximálne týždeň, no nie viac. Potom ju presunieme do terária s lampou a kútikom kde sa môže schovať a nebude tam mať viac ako 20°C. V tomto období ma vyčerpaný organizmus korytnačky potrebu vody, dodáme jej ju formou vlhkého priestoru ako aj misky s vodou, no nezabúdajme ani čerstvú šťavnatú stravu– listy šalátu, no najlepšie mladej púpavy.
(Po odzimovaní korytnačku nekúpeme, iba v prípade keď ani po týždni v teráriu odmieta teplo ani potravu. Vtedy jej treba dopriať kúpeľ vo vlažnej vode (30 – 32°C) na 10 – 15 minút.)
Zdroj:
https://www.tortoisetrust.org/articles/safer.html https://www.suchozemske-zelvy.cz/zimovani-zelv/ https://www.svet-zelv.cz
Loading...
Chladnička Beko hore a s mraznicku minus 18 stupňov celzia dole každá má svoje dvere
Má cca 8 rokov
Prvý rok samorozmrazovanie mrazničky fungovalo
Je to postavené na väčšej chodbe kráľovský priestor okolo ma
Mraznička posledne dva roky katastrofa nedá sa úplne rozmraziť
Po zatvorení a zapojení za dva dni je námraza taká že treba rozmrazovat
Rozmrazuje aj mesiac pomaly
Už sme vytiahli hornu nádobu odtial preč Dolná sa zasekava nepouzivame
Horná cast používa sa bez toho suflika volne potraviny mrazene dane tam
Pre dvoch ľudí priemerne
Chladnicka je pre viac ľudí ako 2 ale ako vidno nedá sa napchať, mraznička má dva veľké šuflíky
Keď tam nie je mäso znížiť z minus 18 stupňov na este menej
Velmi pekne spracovany clanok s krasnymi fotkami. Pre mna ako na objednavku Moc-moc dakujem.
Mam dve otazky:
1. Spominali ste dobu kludu ako lepsiu alternativu k zazimovaniu pre mlade a oslabene jedince. Ako dlho ma trvat toto obdobie kludu?
2. Znamena nieco pre korytnacku, ak nebude zimovat vobec?
Dakujem.