8 druhov ovocia a zeleniny, ktoré má pes zakázané

Viera Gáťová 6

Možno už poznáte niektoré potraviny, ktoré my ľudia bežne konzumujeme, ale pre psa by mohli byť smrteľne nebezpečné. Napríklad čokoláda.

Takisto zdanlivo zdravé druhy ovocia a zeleniny sú potraviny, ktorým sa pes musí vyhýbať. Máme pre vás zoznam 8 rôznych druhov, ktoré sú pre psa toxické.

1. Hrozno, hrozienka a ríbezle

Tieto sladké ovocné guľôčky sú perfektnou pochúťkou pre nás ľudí, ale pre vaše šteniatko sú bobule hrozna, ríbezlí a hrozienka jednou z najviac nebezpečných potravín.Zjedenie len malého množstva, napríklad 4 kusov bobuliek, môže 9 kg psíkovi spôsobiť nezvratné porušenie ľadvín. Pár hodín po konzumácii hrozna alebo hrozienok môže váš pes zvracať, dostať hnačku a bolesti brucha. Môže sa stať, že pri pokuse o chôdzu sa začne potácať.

2. Cibuľa, cesnak a pažítka

Aj čajová lyžička surovej, sušenej, varenej cibule,cesnaku alebo pažítky môže psovi spôsobiť vážne zdravotné problémy. Ich požitie spôsobuje psom rozpad červených krviniek, vznik anémie a nenapraviteľné poškodenie obličiek. Po zjedení akejkoľvek formy cibule, cesnaku a pažítky budete pozorovať na psovi celkovú slabosť, dýchavičnosť, únavu, zvracanie a prítomnosť krvi v moči.

3. Avokádo

Avokádo je perfektné ako pomazánka alebo pochúťka na čipsy,ale držte ho radšej čím ďalej od vášho zvedavého psa. Stromy avokáda obsahujú v svojich plodoch, listoch, kôre a semenách látku persin. Táto látka je úplne neškodná pre väčšinu ľudí, ale môže spôsobiť rozličné nebezpečné vedľajšie účinky psom. Napríklad zvracanie, hnačku a ťažkosti s dýchaním.

4. Broskyne, slivky, marhule a čerešne

Semená a kôstky broskýň, marhúľ,sliviek a čerešní spôsobujú u psov zápal tenkého čreva. Obsahujú totiž látku kyanid, ktorý je jedom nielen pre psov ale aj pre ľudí. Po požití kôstok sa objavujú závažné črevné problémy a dýchacie ťažkosti.

Foto: Pixabay

5. Hríby a huby

Niektoré druhy hríbov a húb môžu byť pre psa jedovaté a dokonca spôsobiť uhynutie. Ak váš pes zjedol toxický hríb, je pravdepodobné, že sa uňho objavia známky dýchavičnosti, chrčanie, zvracanie, hnačky a zmeny srdcového rytmu. V závislosti od jednotlivých druhov môžu hríby spôsobiť zlyhanie niektorých orgánov, rôzne záchvaty a bezvedomie.

6. Rajčiak – rastlina

Stonka, úpony a listy rajčiaka môžu obsahovať látku atropín a tomatidín, ktoré sú pre psov jedovaté a po ich zjedení im spôsobujú nasledujúce príznaky: rozšírené zreničky, trasenie, záchvaty, zvracanie, hnačku a nadmerné slintanie. V niektorých prípadoch konzumácia rastliny rajčiaka môže spôsobiť až upadnutie do bezvedomia a uhynutie psa. Konzumácia nezrelých plodov rajčiakov dokáže spôsobiť šteniatku alebo malému psovi bolesti brucha. Ak dávate psovi rajčiny,dávajte mu ich len v malom množstve a len už zrelé červené plody.

7. Zemiaky

Tak ako ľudia ani psy nemajú jesť surové zemiaky, ani zemiaky so zelenou šupkou, ktoré sú plné toxínov. Surové a zelené zemiaky môžu obsahovať látku solanín, ktorá spôsobuje zvracanie, hnačku a nepravidelný srdcový pulz. Tak ako rajčiak,aj zemiak obsahuje škodlivé šťavelany,ktoré spôsobujú u psov problémy s obličkami, tráviacim traktom a nervovým systémom.

8. Rebarbora

Aj rebarbora obsahuje šťavelany a jej konzumáciou môže u psov vzniknúť problém snervovým systémom, tráviacim traktom a s obličkami. Rebarbora môže spôsobiť aj úbytok calcia v tele psa, zlyhanie obličiek a ďalšie zdravotné ťažkosti.

Foto: Pixabay

Ak sa domnievate, že váš pes zjedol akúkoľvek z vyššie uvedených druhov rastlín ovocia a zeleniny, mali by ste ho okamžite vziať k veterinárovi. Ten posúdi jeho stav a predpíše mu adekvátnu liečbu alebo poskytne transfúziu.

Článok bol inšpirovaný americkým blogerom a liečiteľom psích duší, Cesarom Millanom a pánom Joshom Weiss-Roessler.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (32 hlasov, priemerne: 3,78 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. na taketo *o*otiny kde chodite? cajova lyzicka uvarenej cibule? cibula ide na slovensku takmer pod kazde dusene maso a cokle to s radostou zozeru so vsetkymi zvyskami…

  2. moj dostava iba to, čo je v konzervach, alebo granulach. Teraz mu davam granule od brit s kokosom, zazvorom a chutia mu a tiež to je ovocie . V malom množstve to neuškodi, prave naopak

  3. My nedávame. Len špeciálne pochúťky, ktoré už v sebe majú nejaký výťažok z ovocia či zeleniny, ale samozrejme je to všetko vhodné pre psíkov a naopak im to prospieva smile

Pridaj komentár