Odčervovanie zabezpečuje ochranu nielen zvieraťa, ale aj rodiny chovateľa pred parazitmi prenosnými na človeka. Výskyt črevných parazitov je u psov a mačiek častý bez ohľadu na vek, plemeno alebo spôsob stravovania. Mnohé zdravé psy majú vo svojich črevách parazity, ktorých prítomnosť chovateľ vôbec nemusí spozorovať.
Foto: i-stock Napadnutých je až 90% šteniatok a mačiatok Až 90 percent šteniat a mačiatok je napadnutých vnútornými parazitmi už vo svojom ranom veku. Šteňatá sú nakazené od svojej matky ešte v priebehu gravidity a následne cicaním materského mlieka, obdobne aj mačiatka.
Z tohto dôvodu je nevyhnutné nepodceniť ochranu pred vnútornými parazitmi hneď od začiatku života zvieraťa. Šteňatá možno chrániť už od ich druhého týždňa života a mačiatka od štvrtého týždňa.
Foto: pixabay Najobávanejšie endoparazity prenosné zo psa a mačky na človeka • Škrkavka psia – Toxocara canis
• Machovec psí – Ancylostoma caninun
• Tenkohlavec líščí – Trichuris vulpis
• Pásomnica psia – Dypilidium caninum
• Pásomnica hrášková – Taenia pisiformis
• Svalovec špirálovitý – Trichinella spiralis
• Pásomnica echinokokus – Echinococcusgranulosus
• Vlasovec psí – Dirofilariaimmitis
• Toxoplazmóza – Toxoplasma gondi
• Mnohobičíkovec rodidlový – Tritrichomonas foetus
Foto: Pixabay Parazity sa v sídliskovej populácii zvierat veľmi ľahko šíria. Nakazené zviera je schopné vylučovať trusom tisíce vajíčok parazita.
Najviac ohrozené sú deti Pri parazitoch prenosných na človeka, sú najviac ohrozenou skupinou deti. Ich imunitný systém si s parazitmi nevie poradiť tak ako u dospelého človeka.
Infekčné vajíčka parazitov prežívajú niekoľko rokov. Voľným okom sú neviditeľné –merajú menej ako desatinu milimetra. Zamorenie prostredia vnútornými parazitmi závisí od množstva potenciálne nakazených zvierat vo vašom okolí. Jedna škrkavka v priebehu jedného dňa vyprodukuje až 200 000 vajíčok. Tie sú zdrojom nákazy a stálou hrozbou pre ďalšieho psa, mačku alebo človeka.
Prečo pravidelne odčervovať Cieľom pravidelného odčervovania je zlikvidovať aktuálne prítomné parazity a tým zabrániť ich vylučovaniu do vonkajšieho prostredia a premoreniu okolia. Odčervované zviera vylúči zlikvidované parazity v stolici.
Kedy začať Každé šteňa prvý raz odčervujte vo veku 3 týždne buď tabletou alebo pastou, v prípade zlej nákazovej situácie sa dá odčervovať už od 2. týždňa. Od 12 týždňov šteňatá odčervujte pravidelne každé 3 mesiace. Je nevyhnutné dodržať predpísanú dávku preparátu s prihliadnutím na hmotnosť zvieraťa.
Foto: Pixabay Formy odčervovacích preparátov • Tabletky (v závislosti od hmotnosti zvieraťa)
• Ochutené tabletky
• Tekuté sirupy – sú určené pre šteniatka a mačiatka
• Spot on – alternatíva tabliet alebo sirupov – pre mačky
• Pasta – vhodná aj pre psov aj pre mačky
Ako podávať jednotlivé preparáty Tabletky – treba ich väčšinou zvieratku ponúknuť schované v niečom čo ľúbi. Môže to byť mäkký syr, tvrdý syr, párok, šunka, fašírka, iné dobroty. Doporučuje sa podávať ich nalačno, napríklad ráno. Buď z misky alebo ako dobrotku z ruky.
Podobne podávame aj ochutené tabletky.
Sirupy sa šteniatkam a mačiatkam podávajú priamo do úst pomocou injekčnej striekačky.
Pasta sa takisto podáva priamo do papuľky zvierat.
Foto: Pixabay Kde zohnať odčervovacie preparáty? Najjednoduchšie u veterinára. Ten totiž odsleduje aj spektrum parazitov, ktoré daným preparátom likvidujete. Je správne počas roka tieto preparáty striedať. Niektoré odčervovacie preparáty sa dajú kúpiť aj v lekárni.
Loading...
My sme si oblubili aj pamlsky, ktore pomahaju imunite a su proti parazitom to je tiez dobre takto podporovat
ahoj, môžeš mi prosím povedať, čo je to za pochúťky? to ma dosť zaujíma, keďže máme i mačky so psami
Jasne, su to konkretne tieto nasmu velmi chutia krmivo-brit. cz/cs/produkty/psi/334582-brit-care-dog-functional-snack-antiparasitic-salmon
moc ďakujem, vôbec som ich nepoznala, teda ani nevidela u nás, ale určite objednám nejaké na skúšku