ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
PesPes

Chceme si vziať psa z útulku (1)

 Mária Kohutiarová   11.04.2014   0

Tak už je to aj u nás. Vaša rodina chce mať prírastok a tento krát z ríše zvierat.

Ak ste sa rozhodli dať šancu psíkovi z útulku, a nekupovať si psíka " s papiermi z oficiálneho chovu" ,  či od priateľov z druhej ruky , je tu pár pravidiel, ako na to.

Skôr, než pôjdete do útulku vyberať, potrebuje zasadnúť rodinná rada.

Toto by mohla byť osnova k rodinným koaličným rokovaniam. 

 

Kto ho chce?

Prvý faktor je názor členov rodiny: chcú ho všetci? O deťoch sa nedá pochybovať, ale treba počítať s tým, že pes a spolužitie s ním  je značná veda.

Okrem toho, že bude blízko, bude brechať a behať, to prináša so sebou nejaké povinnosti a tiež nie vždy malé výdavky. Ak máte pocit, že ste sa zhodli, fajn, ak nie (zväčša je proti manžel/ka) , treba hľadať riešenie: trebárs v možnosti dočasnej adopcie psíka z útulku. Je to regulérna šanca na to, aby si ten odmietajúci/nepresvedčený člen rodiny mohol vyskúšať – a všetci ostatní s ním – či je to so psíkom také zlé či také dobré, ako sa domnievali a či si sadnú.  V tomto prípade vo väčšine platí, že vtedy sa o stravu a veterinárne záležitosti stará a financuje ich útulok, až kým sa nerozhodnete psíka si nechať alebo ho vrátiť.

Aký má byť?

Tretia otázka: akého psa chceme? Tento bod súvisí aj s tým, koľko času mu vieme/chceme venovať, kto sa bude o neho starať ( neberte hlavne nadšené sľuby menšiích detí úplne vážne), kto s ním bude chodiť von venčiť ho ( treba zvážiť možnosti v okolí, vzdialenosť od miesta, kde sú povolené výbehy pre psov, kde sa môže pes dobre vybehať).

Dôležité je myslieť aj na chlpy, ktoré pes po sebe necháva – a treba ich upratovať, na to, či sú v rodine deti a aký pes je k nim vhodný (alergie?) .

Zodpovedať si na otázku,  či to má byť pes veľký alebo malý, čistokrvný alebo to nie je pre vás dôležité. Nemálo vás bude stáť zvažovanie, či vziať k sebe fenku alebo psíka.

Veľa sa dozviete aj v článku Ako vybrať šteňa .

Mladý či starý?

Štvrté: aký vek? Vziať si mláďa, trošku odrastené šteňa alebo staršieho psa?

Hoci na prvý pohľad sa zdá byť logické prikloniť sa ku šteniatku, ktoré si vychovám, pri psoch z útulku nemusí byť zlou voľbou vziať si staršieho psíka. Je to preto, že mnohé psy, ktoré sa do útulku dostanú, sú tam napríklad po smrti majiteľa alebo po zmene zdravotného stavu, kedy sa o nich už nemôžu starať. Sú to vo väčšine prípadov veľmi dobre vychované, spoločenské, prítulné a čistotné psy, ktoré budú veľmi vďačné za prijatie a prinesú do rodiny harmóniu bez zbytočného cvičenia hygieny, poslušnosti a iných potrebných psích vedomostí.

Pri šteniatku treba počítať s tým, že kým ho vychováte (aj keď sa s ním deti prehrajú a vyjašia), nejaké obete a nielen na papučiach, jeho prítomnosť prinesie. 

Kde bude bývať? 

Pri výbere vhodného  ubytovania  vychádzame z toho, či náš psík spí doma v byte alebo vonku.  Podľa toho rozdeľujeme psie príbytky nasledovne: 

  • Outdoor – pre vonkajšie použitie  - búdy, koterce, klietky, pelechy.
  • Indoor - pre vnútorné použitie - pelechy, vankúše, deky, kukane, iglu.

Viac v článku Búda pre psa .

Máme na to?

Aj keď poplatok za adopciu psíka z útulku je nižší, ako kúpa čistokrvného z chovnej stanice, predsa len vlastnenie psa prinesie do rodiny zvýšené výdavky. Treba počítať napríklad s daňou za psa (jej výšku zistíte na webe svojho mesta/obce), nemalýžmi výdavkami na veterinára , príslušenstvom, ktoré psík potrebuje a časom ho treba obmieňať a tiež investíciou do kvalitnej potravy.  Lebo už dávno neplatí, že pes sa vyživí na zvyškoch z vašich tanierov  a kostiach z polievky. 

 

 

Tak ako?

Koaličné rozhovory prebehly? Veci sú nám jasné? Tak je tu čas ísť sa na nejakého toho psíka pozrieť do útulku. 

Čo nás ako potencionálnych majiteľov ešte čaká – o tom  nabudúce. 

forum.rodinka.sk  a podkladov dobrovoľníčky v útulku p. Beatrix Škrabekovej spracovala Mária Kohutiarová

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 2.8 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised