PesPes

Hra na telefón alebo ako si užiť prechádzku so psom na vodítku

 Viera Gáťová   17.09.2015   0

Keď ste boli dieťa možno ste sa aj vy hrávali hru,v ktorej ste použili dve prázdne plechovky spojené šnúrou alebo špagátom. Boli spojené tak, aby vznikol „šnúrový“ telefón a vy ste sa mohli s priateľom rozprávať na určitú vzdialenosť. Ak jeden z vás hovoril do plechovky, druhý ho mohol počuť zo tej svojej a naopak.

Foto: Pixabay

Je to vlastne veľmi jednoduchý experiment z oblasti akustiky a prenášania vĺn zvukovej energie. Vibrácie v jednej plechovke rozvlnia šnúru a odovzdajú znásobenú energiu plechovke na opačnom konci. Nevyžaduje si to žiadny prídavný zdroj energie, magnety, ani iné triky.

Ak ste sa túto hru ešte nikdy nehrali, doporučujem vám skúste to,je to zábava. Okrem toho ak máte psa, tak vlastne hrávate takúto plechovkovú telefonickú hru každý deň, alebo aspoň by ste mali.

Pri tejto hre vy a váš pes ste plechovky a vodítko je šnúra. Keď držíte v ruke vodítko – to je akoby ste hovorili do plechovky na jednom konci a váš pes počúva na druhom. Nie je potrebný žiadny prídavný zdroj energie,lebo z vás ide tá energia. Vysielate ju dolu vodítkom nech je akákoľvek a váš pes ju“počuje“ a podľa toho reaguje.

Foto: Pixabay

Ako vodiť psa na vodítku správne

Čo sa stane, ak budete držať vodítko príliš natesno a napnuté? Váš pes vás nebude poslúchať. Napnutá vôdzka znamená napätého psa a napätie môže vyústitť do neočakávaných reakcií psa, ako je prehnané vzrušenie alebo agresivita.

Cieľom je aby vaše vodítko nebolo napnuté. Prvým krokom k dosiahnuti tohto cieľa je upriamiť pozornosť na svoju vlastnú energiu. Ak vy nie ste pokojný, váš pes tiež nebude. Porozmýšľajte nad rozdielom medzi vrešťaním na psa a šepkaním. Chcete určite radšej použiť šepot.

Foto: Pixabay

Vôdzka slúži na komunikáciu

Je dôležité, aby sme si neplietli pojem voľné vodítko s dlhým vodítkom. V závislosti od veľkosti vášho psa by malo vodítko merať medzi 1 až 2 metrami a nie viac. Vodítko, ktoré mení počas prechádzky svoju dĺžku, bráni komunikácii a vášmu psovi sa zdá, že nie ste vôbec spolu prepojení. Takéto vodítko by ste na prechádzke nemali vôbec používať. Takisto nie je vhodné používať postroj na prechádzke, lebo ten dáva psovi správu, že má ťahať.

Praktické využitie vodítka spočíva v tom, aby váš pes od vás neodbiehal, ale v skutočnosti slúži oveľa viac ako len na to. Vďaka vodítku vlastne vy a váš pes počas celej prechádzky spolu komunikujete, či už si to uvedomujete alebo nie. Všetko čo sa deje na vašej strane vodítka ovplyvňuje vášho psa od momentu ako ho pripnete na vôdzku.

Foto: Pixabay

Aby pes na vodítku neťahal

Jeden z najväčších problémov, s ktorými ľudia prichádzajú za odborníkom je, že pes na vôdzke ťahá. Dôvodom je buď to, že to svojmu psovi nezakazujete, alebo príliš napínate vodítko a pes robí len to, čo preňho napätie vôdzky znamená.

Zapamätajte si: Vaša energia je vaša vôľa znásobená vašou momentálnou náladou. Ešte predtým než začnete konverzáciu so psom prostredníctvom vodítka, uvedomte si, že ste vodca svorky, ktorý pôsobí na okolie svojou pokojnou ale asertívnou energiou. Nebuďte znechutení ak sa výsledky nedostavia okamžite. Ak je váš pes zvyknutý ťahať vás na každej prechádzke, bude si to od vás vyžadovať väčšie úsilie, koncentráciu a pokojnejšiu energiu, aby pochopil čo od neho chcete.

Ale keď napokon pochopí vaše úsilie a uvidí vo vás vodcu svorky, celá komunikácia sa zmení a stane sa potešením, ktoré vás ešte viac pripúta k sebe navzájom. Ostaňte teda pokojní a nechajte vodítko voľné.

Článok bol inšpirovaný americkým blogerom a liečiteľom psích duší, Cesarom Millanom.

Foto: Pixabay
Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.4 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised