Prečo psy jedia a jedia….a stále sú hladní

Viera Gáťová 3

Hovorí sa, že psy zjedia úplne hocičo a véééľa, hocikoľko pred nich postavíte. Či sú hladní alebo nie. Ale sú aj takí, ktorí prestanú jesť akonáhle sú sýti a nevracajú sa v sekunde späť pre ďalšiu porciu.

Foto: INGIMAGE

O väčšine psov však platí, že sú neprestajne hladní. Nezáleží na tom, ako dobre sú kŕmení, sú kedykoľvek pripravení hľadať si ďalšie jedlo a jesť hocikedy, pravdepodobne až do chvíle, kým explodujú.

Hladný, hladný ako vlk

Opýtate sa: Prečo je môj pes stále hladný? Stručná odpoveď je, že nikto to nevie úplne presne. Niektorí odborníci veria, že psy si v dávnej minulosti prišli hľadať potravu k ľuďom a tým sa v podstate domestikovali – ako vlci, ktorí boli zvedaví a neagresívni a prichádzali k ľudským obydliam živiť sa zvyškami ľudskej potravy. Tento fakt, plus to, že mali prirodzený inštinkt loviť a kŕmiť sa vždy, keď alfa vlk dovolil, prirodzene viedli k tomu, že nepohrdli ničím, čo im človek ponúkol. Samozrejme pre hladného psa znamenalo ponúknuť sa aj voľne ležiacimi zvyškami jedla na zemi alebo medzi odpadkami.

Vlci alebo svorky psov poľujúci vo svorke sa tiež učia prežiť aj počas časov núdze a nedostatku potravy. Nemusia sa najesť každý deň, dokonca ani každý druhý, takže sú nastavení na systém “jedz vtedy keď máš čo”. Toto majú mnohé psy hlboko zafixované a nezáleží na tom, či im dávame potravu dvakrát alebo trikrát denne.

Foto: INGIMAGE

Samozrejme, že naši domestikovaní psy už dlho nežijú ako vlci, takže je ťažké spájať si praveký zvyk s moderným správanímsa. Oni nevyrastali v prostredí, kde by chodili loviť zver a museli sa prispôsobovať hierarchii svorky po love. Len sú z nich vynikajúci manipulátori, ktorí dnes vedia ako od nás vylákať potravu pre seba.

Ako si poradiť s hladným psom

Ak máte psa, ktorý pohltá všetko, a najmä ak má nadváhu, musíte sa chopiť iniciatívy a pomôcť mu. Prekonzultujte s veterinárom skutočné nutričné potreby vášho psa s ohľadom na jeho vek, telesnú konštrukciu a aktivitu. Vytvorte si pravidelný rituál na kŕmenie a časový rozvrh. Dodržiavajte ho čo najpresnejšie. Nedovoľte nikomu inému v domácnosti, aby dával psovi pamlsky alebo zvyšky zo stola. Dávajte psovi pamlsky len ako odmenu za prácu alebo za kľudné, submisívne správanie.

Môžete napríklad aj spomaliť proces kŕmenia resp. hltania tým, že kúpite psovi špeciálnu misku s otvormi, z ktorých si bude musieť potravu vyberať a chodiť okolo misky. Alebo ak chcete iné lacnejšie riešenie, skúste dať psovi do misky tenisovú loptičku – aj to spomalí hltanie potravy (za predpokladu, že to nie je váš pes, ktorý sa živí aj tenisovými loptičkami, ako môj).

Foto: INGIMAGE

Keď začnete s pravidelným rituálom, ponechajte jedlo s miskou na zemi len pokiaľ pes neodíde prvýkrát po jedle od misky. Vtedy hneď vezmite misku a schovajte ju. Bez ohľadu na to, či je jedlo zjedené alebo nie. To vám pomôže v utvrdzovaní si času a zvykania sin a myšlienku, že toto teraz je ČAS kŕmenia a pes nemá čakať a hľadať inú potravu zase až do ďalšieho ČASu.

Náhla zmena apetítu

Možno váš pes nie je pažroš a vie, kedy má prestať. Môže sa však stať, že zvyky sa zmenia. Ak je to tak, je to niečoho dôsledok.

Existujú dve príčiny, pre ktoré sa základný inštinkt ako je kŕmenie, môže náhle zmeniť. Psychologická alebo fyziologická. Psychologické zmeny sa týkajú zmien v prostredí – Sťahovali ste sa? Nastali zmeny v zložení domácnosti? Odsťahoval sa niektorý člen? Prisťahoval sa k vám niekto nový? Máte ďalšieho psa?

Tieto zmeny môžu viesť psa k neistote a strachu, môžu spustiť buď prejedanie alebo hladovanie. Ak predtým poslušný pes začne prejavovať známky agresivity pri jedle, ide definitívne o psychologický problém a budete sa s ním musieť popasovať – so strachom, ktorý vyplynul zo zmien v domácnosti.

Foto: INGIMAGE

Ak máte nového člena domácnosti, prenechajte mu na čas kŕmenie psa. Ak niekto z rodiny opustil domácnosť, položte niečo s jeho pachom k psej miske. Ak máte v domácnosti nového psíka – dohliadajte na oboch pri kŕmení, sediac pokojne, vyžarujúc kľud. Dajte im misky ďalej od seba a sledujte ich. Nedovoľte ani jednému zo psov vylizovať misku toho druhého, aj keď už dojedli.

Keď nie je všetko len v psej hlave…

Ak vo vašej domácnosti nenastali žiadne zmeny, tak najpravdepodobnejšia príčina nárastu hladu u psa bude fyziologický problém. Možné príčiny sú:

• Vek

• Nadmerný nárast baktérií v črevách

• Cushingov syndróm

• Cukrovka

• Exokrínna porucha pankreásu

• Hypertyreóza

• Reakcia na lieky

Vo väčšine vyššie uvedených dôvodov, pri ktorých rastie apetít psa, je príčina podobná, a to, že telo nedokáže korektne spracovávať živiny, ktoré dostáva v potrave. Pes je vlastne hladný a snaží sa to kompenzovať tým, že konzumuje všetko a stále….

Úloha majiteľa a vodcu svorky

Vašou úlohou je psovi pomôcť a chrániť jeho zdravie. Ak sa pes začne odrazu prejedať, potrebujete zistiť prečo a potom podniknúť kroky na zmenu správania. Ak má váš tendenciu prirodzene sa prejedať – musíte len prevziať kontrolu nad tým koľko, čo a ako často papká.

Foto: INGIMAGE

Je prirodzené, že všetci milujeme našich psov a preto je ťažké odolávať ich veľkým očiam a milým tváram, najmä keď sa tvária akoby boli moooc hladní. Ale musíme si uvedomiť, že robíme našim psom väčšiu láskavosť, ak nepodporíme ich zvýšený apetít. Pretučnelý pes nie je šťastný pes, nech vyzerá akokoľvek nadšený pri kŕmení. 

Článok bol inšpirovaný americkým blogerom a liečiteľom psích duší, Cesarom Millanom.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Ja k tomu len takú maličkosť, že slovo “pamlsky” asi nie je slovenské. Skôr by som použila slovo maškrta, ale ešte si to preverim zwinker

  2. nám pomohlo prejdenie na nový typ krmenia..prešli sme na brit monoprotein lamb a beef lebo tie mu chutia tak veľmi že zje akurát tie a nič iné už nezbiera…tá vona ho dostala

Pridaj komentár