Zviera a dieťaZviera a dieťa

Zviera už nie je vec

 Marcela Beňová   31.08.2018   0

Od septembra začínajú na Slovensku platiť nové zákony o chove zvierat, ktoré vláda prijala v snahe predísť týraniu a ubližovaniu zvierat.

shutterstock

 

Novela zákona, ktorá sa venuje problematike chovu zvierat, podľa najnovšieho znenia predefinovala zviera na cítiacu bytosť.

„Živé zviera má osobitný význam a hodnotu ako živý tvor, ktorý je schopný vnímať vlastnými zmyslami a v občianskoprávnych vzťahoch má osobitné postavenie. Na živé zviera sa vzťahujú ustanovenia o hnuteľných veciach,“ hovorí nová definícia.

Kým v minulosti boli psy, mačky či domáce zvieratá pokladané za veci, od 1. septembra sa majitelia budú za nevhodné chovné podmienky či neľudské zaobchádzanie so zvieratami zodpovedať pred zákonom.

Povinné čipovanie psov

Jednou zo zmien, ktorú zákon priniesol, je povinné čipovanie psov. Odteraz má každý majiteľ psa povinnosť dať šteňa do 12 týždňov od narodenia začipovať u veterinára. Ak si túto povinnosť nesplní, hrozí mu pokuta až 50 eur.

Psy, ktoré sa narodili do konca augusta tohto roku, musia vlastníci začipovať najneskôr do 31. augusta budúceho roku. Čipovať psy chce vláda celoplošne, dotkne sa teda všetkých chovateľov, napríklad aj v rómskych osadách.

Hlavným dôvodov prijatia zákona je snaha zabrániť tomu, aby sa majitelia beztrestne zbavovali psov, ktoré zabezpečili do domácnosti, no potom sa o nich z rôznych príčin rozhodli prestať starať.

Každoročne predovšetkým po vianočných sviatkoch zamestnanci útulkov hlásia preplnené priestory útulkov plné psov, o ktoré už majitelia nejavia záujem.

shutterstock

 

Stopka pre množiteľov psov

Novela zákona sa tiež novými opatreniami snaží aktívne bojovať proti množiteľom psov. Tým doteraz zákon nedokázal zamedziť tomu, aby rozmnožovali a predávali psy s čo najväčším ziskom.

Tie potom ponúkajú na trhu bez príslušných dokladov, pričom psy držia v kritických podmienkach, bez vhodného výbehu, veterinárneho ošetrenia, stravy a vody.

Združenie Sloboda zvierat upozorňuje, že samotná novela zákona nikdy nebude mať v spoločnosti dostatočnú účinnosť, ak samotní kupujúci neprejavia iniciatívu a neodmietnu predávané šteniatko, ktoré nepochádza z legálneho chovu.

So snahou o obmedzenie množiteľov psov súvisí aj rozšírenie právomocí veterinárnych inšpektorov. Kontrolné orgány budú mať od 1. septembra prístup na pozemok a do domov majiteľov zvierat, ak bude existovať odôvodnené podozrenie, že zvieratá žijú v zlých podmienkach, alebo sú týrané.

Koniec cirkusu?

Novela zákona sa rozhodla sprísniť podmienky vystupovania zvierat v cirkuse. Na Slovensku by sa na cirkusových vystúpeniach nemali viac objavovať divo žijúce zvieratá. Ich zoznam má ministerstvo ešte spresniť.

Nachádzať na ňom budú napríklad levy, tigre, medvede, slony, žirafy, hrochy, ľudoopy a podobne. Výnimku však dostali sokoliarske vystúpenia.

Napriek tomu, že celý zákon sa usiloval podstatne sprísniť podmienky, v akých budú môcť majitelia zvieratá chovať, niektorí aktivisti z mimovládnych organizácií stále nie sú spokojní.

Medzi prijaté zmeny sa nedostal napríklad návrh o priradení čipov mláďat k matke, ktorý by mal pomôcť s lepšou identifikáciou zvierat, zákaz prevážať zvieratá na príliš dlhé vzdialenosti či zákaz držania psa na reťazi.

Do zmien sa tiež nedostalo povinné čipovanie mačiek napriek tomu, že podobne ako psy sú ohrozené nevhodných zaobchádzaním.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.7 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised