Ak sa rozhodnete zaobstarať si psíka, musíte v prvom rade myslieť na to, že zvieratko je záväzok na niekoľko rokov, ktorý sa nedá odložiť keď vás omrzí. Pes je veľmi spoločenský tvor, ktorý potrebuje každodennú starostlivosť a pozornosť bez ohľadu na to, akú máte náladu alebo aké je vonku počasie. Je to plnohodnotný člen rodiny. Treba si uvedomiť, že budete potrebovať na psíka čas, priestor a financie. On sa vám odmení nekonečnou láskou a oddanosťou.
shutterstock Výber psa podľa životného štýlu Výber psíka je vhodné prispôsobiť vášmu životnému štýlu . Športovo založení ľudia by si mali vybrať aktívne plemeno. Ak dávate prednosť domácej pohode, treba si zaobstarať kľudného psíka, inak by sa mohlo stať, že v dôsledku nevybitej energie a temperamentu by mohol v domácnosti napáchať škody. Podotýkam však, že v šteňacom období je každý psík aktívny.
www.sxc.hu Čo si treba všímať pri výbere šteňaťa Čo si treba všímať pri výbere konkrétneho jedinca. Keď si idete k chovateľovi vybrať šteniatko, treba si dať pozor na niekoľko vecí. Šteňa sa štandardne berie od matky vo veku 7 až 9 týždňov.
Pri odbere by malo byť šteniatko minimálne 2x odčervené, a tento úkon musí byť veterinárnym lekárom potvrdený v očkovacom preukaze. Vo veku 8 týždňov má byť šteňa začipované a malo by mať absolvovanú jednu vakcináciu proti infekčným ochoreniam. Všetkého by malo byť zaznamenané v očkovacom preukaze.
Vždy trvajte na tom, aby ste mohli vidieť rodičov psíka a prostredie v ktorom žijú. Žiadne posielanie šteniat po niekom, prípadne predávanie na benzínovom čerpadle. Taký prístup sa nepovažuje za zodpovedný a často to robia chovatelia, ktorí nechcú aby ľudia videli, v akom prostredí psíky rozmnožujú a odchovávajú.
Je vysoko pravdepodobné, že od takých chovateľov si prinesiete chorého psíka plného parazitov. Všímajte si správanie šteniatka. Zdravé šteňa je veselé, hravé, má čisté uši, čistú priliehavú srsť a čisté okolie nozdier a očí, neškriabe sa. Treba skontrolovať, či nemá pupočnú kýlu (pruh). Ak áno, chovatelia by mali zaplatiť chirurgický zákrok, prípadne poskytnúť na šteniatko zľavu. Nežiaduce sú aj tzv. vlčie pazúry- bočné prsty na zadných končatinách ( pozor u niektorý plemien napr. boceron, briard sú vyžadované)
Pes s PP Čistokrvné psíky s preukazom pôvodu od renomovaných chovateľských staníc by mali byť zárukou kvality. Rodičia takýchto šteniatok by na viac mali mať absolvované testy na dedičné ochorenia typické pre dané plemeno. Tento fakt je potrebné si dopredu overiť a vyžiadať si o tom veterinárny doklad.
Zoznamy vyšetrovaných dedičných ochorení sú uvádzané na internetových stránkach chovateľských klubov a sú rozličné u jednotlivých plemien. Nezľaknite sa skratiek EIC, CEA, MH, PRA, NARC, CMN, MDR a mnohé ďalšie. Po chvíľke štúdia u vášho vybraného plemena v tom budete odborníci.
Po príchode domov Keď si šteniatko konečne prinesiete domov, treba pár dní sledovať jeho správanie, chuť do jedla, pitie, močenie, stolicu, škriabanie sa a iné prejavy.
Pri prvej návšteve veterinárneho pracoviska všetky vysledované prejavy šteňaťa treba spomenúť. Veterinárny lekár vaše zvieratko vyšetrí, odváži, odčerví a pripraví vakcinačný program. Ten treba dodržať aby sa vytvorila dostatočná imunita voči infekčným ochoreniam. Dôležité je aj skontrolovanie mikročipu a následná registrácia zvieraťa na nových majiteľov-vás.
Zo začiatku vždy treba rátať s viacerými návštevami, keďže psíka treba niekoľko krát zaočkovať, odčerviť, prípadne vyriešiť zdravotné problémy ak nejaké nastanú.
TIP:
Ešte jedna vec, ktorá musí byť u vás doma pred rozhodnutím o psíkovi jasná. Je to : Alergia na zvieratá
Loading...